Scholaris

Szkolenia, Psychologia, Języki Obce

Psychologia

Psychologia w sporcie – Trener piłki noznej

Psychologia w sporcie – Trener piłki noznej

Piłka nożna to nie tylko umiejętności czysto fizyczne, ale także psychologia w sporcie. Podejście psychologiczne to osiemdziesiąt procent sukcesu, a pozostałe dwadzieścia procent leży w możliwościach czysto fizycznych. Piłkarz, który na wstępie zostanie zbombardowany wysokimi umiejętnościami przeciwnika i niskimi możliwościami własnymi, podda się już przed rozegraniem meczu. Niestety, taka mentalność budowana jest w głowach piłkarzy od wieku juniorskiego czy trampkarzy.

Psychologia w sporcie

Trenerzy trampkarzy lub grup juniorskich od najmłodszych lat bombardują młodych adeptów piłki nożnej krzykiem i zorientowaniem na wynik. Niestety, ale jest to karygodne podejście, gdyż w głowie młodego chłopca rodzi się zbyteczny strach i presja na wynik. Podstawa rozwoju młodego piłkarza musi być spokój, opanowanie, rozwój umiejętności indywidualny oraz kształcenie umiejętności pracy w zespole. Niestety, trenerzy najmłodszych roczników obierają sobie za ce uzyskiwanie jak najlepszych wyników. Młody piłkarz nie ma szansy rozwoju swoich umiejętności, tylko musi odzwierciedlić najlepiej oczekiwania trenera. Zazwyczaj jest to szybkość i siła fizyczna. Tak nastawiony młody człowiek stara się za wszelką cenę zadowolić trenera, a nie szlifuje swoich umiejętności indywidualnych. Wiek trampkarza i wczesny juniora to przede wszystkim czas na rozwój podstawowych umiejętności piłkarskich młodego adepta futbolu. Technika indywidualna, ogólna koordynacja ruchowa, odpowiedni rozwój biologiczny organizmu, wiedza taktyczna, gry integracyjne i kształtowanie przynależności do grupy, wpajanie zdrowej rywalizacji to elementy, które powinny być rozwijane u młodych piłkarzy.

Spokój w psychologi sportowej

Niestety, ale pokłosiem siłowego i wynikowego ujęcia treningów jest wmawianie piłkarzom w późniejszym wieku, że są słabsi szczególnie na arenie międzynarodowej i piłkarz przegrywa spotkanie w głowie przed wyjściem na murawę. Podstawą treningów juniorskich musi być spokój psychologiczny, wsparcie trenera, wzmacnianie poczucie własnej wartości i rozwój umiejętności indywidualnych.

Dowiedz się więcej o podobnej tematyce: Praca psychologa – jak zostać psychologiem?