Scholaris

Szkolenia, Psychologia, Języki Obce

PoradnikPsychologia

Stres w pracy – stres jak z nim walczyć?

Stres w pracy – stres jak z nim walczyć?

Stres w pracy został obecnie przyjęty jako zjawisko zupełnie normalne i powszechnie występujące. Bardzo często możemy ujrzeć w ofertach pracy w akapicie odnośnie wymagań od kandydata, że oczekujemy wysokiej odporności na stres lub umiejętności pracy pod presją czasu czy wprost określonego stresu. Jednak czy tak, to powinno wyglądać?

Zastanówmy się jakie negatywne czynniki wywołujące stres w pracy szkodzą nie tylko nam, ale też osiąganym rezultatom.

przyczyny stresu w pracy

Stres w pracy

Stres w pracy jest negatywnym zjawiskiem występującym bardzo często. Jednakże musimy mieć na uwadze, to że każdy zupełnie inaczej reaguje i postrzega stres. Stres u każdego człowieka wywołuje inne zjawisko i co najważniejsze źródło stresu również może się bardzo różnić. Istnieją, bowiem osoby bardziej lub mniej odporne na stres, aczkolwiek nie istnieje człowiek, który nigdy nie doświadczył stresu. Stres w pracy może być spowodowany szeregiem bardzo różnych określonych bądź nieokreślonych źródeł i czasem bardzo ciężko jest go zlokalizować. Istotnym również faktem jest to, że stres bezpośrednio oddziałuje na naszą efektywność i kreatywność. Niekiedy również powoduje upośledzenie logicznego myślenia. Zatem gdzie szukać źródeł stresu w pracy?

Przyczyny stresu w pracy

Stres jest czynnikiem czasem bardzo trudnym do zlokalizowania, a to za sprawą tego, że niekiedy jesteśmy całkiem nieświadomi tego co wywołuje u nas stres. Jednak istnieje kilka najbardziej typowych źródeł stresu w pracy. Należy również mieć na uwadze indywidualne podejście do podanych niżej źródeł, gdyż nie dla każdej jednostki będą, to czynniki wywołujące stres. A są, to: 

  • nieprzyjemna atmosfera między pracownikami i pracodawcą
  • zbyt duża ilość obowiązków
  • zbyt mała ilość czasu na wykonanie wszystkich zadań
  • bardzo rygorystyczne zasady w miejscu pracy
  • wygórowane zaostrzone konsekwencje z powodu popełnienia błędu

Powyższe przykłady są tylko jednymi z kilku typowych źródeł stresu w pracy. 

Stres psychologia

Podejście psychologiczne do stresu dość jasno opisuje nieprzyjemne konsekwencje związane ze zbyt dużą ilością stresu. Stres jest jednym z najbardziej toksycznych reakcji naszego mózgu na czynniki zewnętrzne. Działa bardzo destrukcyjnie na nasz stan emocjonalny poprzez obniżenie własnej wartości, zmniejszenie pewności oraz poczucie lęku. Oczywiście powyższe skutki wynikają z wyjątkowych sytuacji w których występuje nadmiar stresu. Stres występujący w naturalny sposób utrzymuje w naszej głowie głos rozsądku i wykrywanie potencjalnych zagrożeń.

Stres jest reakcją organizmu na zagrożenie

Sytuacje stresowe wspomagają nasze racjonalne myślenie i ułatwia skuteczne wykrywanie zagrożeń. Stres niekiedy działa niczym czerwony znak stop, który mówi nam, że mamy się zatrzymać i rozejrzeć, czy jest bezpiecznie. Natomiast tutaj często dokładana jest bardzo ważna cegiełka do naszego procesu myślowego i tą cegiełką jest nasza wyobraźnia. Wyobraźnia tutaj pełni funkcję uzupełniającą i pozwala sprawnie zobrazować, co może nas spotkać kiedy przekroczymy czerwony znak stop.

Stres jak z nim walczyć?

Stres jak z nim walczyć?

Tutaj bowiem istnieje kilka porad i technik przyjętych za skuteczne w zwalczaniu stresu.

Co nie oznacza, że tylko te techniki i porady są skuteczne a nic innego nie zadziała równie dobrze. Jak już wyżej wspomnieliśmy stres w większości przypadku jest indywidualny dla każdej jednostki. Dlatego warto również wziąć pod uwagę przy doborze technik swoje indywidualne podejście do nich. Spróbujmy sobie wyobrazić, że kąpiel ma działanie relaksujące i skutecznie zwalczające stres. Aczkolwiek kiedy taką technikę stosuje osoba, która nie cierpi długich gorących kąpieli w takim przypadku można sobie zaszkodzić.

Kiedy już wiemy jak dobierać metody zwalczania możemy zapoznać się z typowymi technikami i poradami, które są powszechnie znane. A są, to: 

  • gorąca kąpiel
  • medytacja
  • ćwiczenia wdechowo-wydechowe
  • uprawianie sportu
  • zdrowe odżywianie się
  • jakość i długość snu
  • pozytywne nastawienie

Bardzo ważnym uzupełniającym czynnikiem jest zadbanie o poprawienie relacji z bliskimi. W przypadku kiedy powyższe metody stały się nieskuteczne należy udać się do specjalisty.

Sprawdź też nasz inny artykuł dotyczący bezrobocia: Czym jest bezrobocie i jakie są jego przyczyny?