Scholaris

Szkolenia, Psychologia, Języki Obce

NaukaPsychologia

Praca psychologa – jak zostać psychologiem?

Praca psychologa – jak zostać psychologiem?

Praca psychologa w dobie teraźniejszych czasów jest bardzo ceniona. Choroby cywilizacyjne coraz bardziej się rozpowszechniają i popularyzują. W związku z tym rośnie zapotrzebowanie na korzystanie z usług psychologa. Czy psycholog jest w stanie naprawić naszą psychikę?

praca psychologa

Praca psychologa

Praca psychologa jest aktualnie rozchwytywanym zawodem. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat nasza cywilizacja ewoluowała w bardzo szybkim tempie. Co spowodowało, że nie każdy człowiek doskonale się zaadaptował w teraźniejszym świecie. Z powodu złej adaptacji z otoczeniem mogą wyniknąć bardzo poważne zaburzenia psychiczne. Czynnikami wywierającymi poważne powikłania w psychice mogą być, to różnego rodzaju przykre zdarzenia czy bardzo stresujące sytuacje. W tego typu przypadkach bez wątpienia skorzystanie z porady psychologa może okazać się zbawieniem dla naszej psychiki. Reasumując, gdy już w skrócie dowiedzieliśmy się w jakich przypadkach korzysta się z pomocy psychologa, dowiedzmy się jakie działania przeważnie podejmuje psycholog wobec osoby mającej zaburzenia psychiczne. 

Psycholog przed postawieniem jakiejkolwiek diagnozy przeprowadza rozmowę z pacjentem, na której bada i wychwytuje wszystkie nieprzyjazne czynniki dla ludzkiego umysłu. Stara się zbadać zależności jakie mogły zajść pomiędzy różnymi zdarzeniami oraz emocjami jakimi aktualnie przemawia pacjent. Najważniejszym zadaniem psychologa jest dokładne wysłuchanie pacjenta, a następnie przejść do etapu doradztwa poprzez pomoc psychologiczną. Pomoc psychologiczna, to nic innego jak odpowiedzi na pytania pacjenta czy też wyjaśnienie skąd wziął się ten wadliwy stan. Pomoc psychologiczna powinna zawsze odbywać się w przyjaznych i komfortowych warunkach dla pacjenta i wszystkie czynności muszą odbywać się za jego zgodą.

Czym zajmuje się psychologia?

Psychologia to wyjątkowa dziedzina, gdyż jej główną cechą jest interdyscyplinarność. Na psychologię składa się szereg innych pobocznych dziedzin, które skutecznie pomagają w rozwiązywaniu zagadnień. Dziedziny takie jak: filozofia, biologia czy też matematyka okazują się nierozłącznym elementem każdego rodzaju psychologii. Głównym zadaniem psychologii jest przeprowadzanie badań nad ludzkim umysłem. W większości przypadków psychologia bada różnego rodzaje zależności świata zewnętrznego z naszą świadomością. Dokonuje analiz i poszukuje rozwiązań. Psychologia jest jedną z tych dziedzin, która za cel obrała sobie pomoc ludziom. 

Jak zostać psychologiem?

Jak zostać psychologiem?

W przypadku chęci zostania psychologiem nie ma drogi na skróty. Wówczas, żeby stać się w pełni uprawnionym do wykonywania zawodu psychologa, trzeba ukończyć 5-cio letnie studia na kierunku psychologia. Tutaj należy się zastanowić w jakim rodzaju psychologi chcielibyśmy się rozwijać, to bardzo ważna decyzja, gdyż decyduje ona o naszym przyszłym miejscu zatrudnienia. Należy jeszcze wziąć pod uwagę obecne wymagania na rynku pracy, które dość precyzyjnie określają, że warto zastanowić się nad różnego rodzaju kursami i szkoleniami z zakresu psychologii. To z pewnością powinno ułatwić sprawne wniknięcie w rynek pracy w tym zawodzie.

Ile zarabia psycholog?

Psycholog może się liczyć ze średnią miesięczną pensją na poziomie 3 160 zł do 4 500 zł brutto w roku 2021. Kwoty mogą się znacząco różnić w zależności od wielu czynników wpływających na wynagrodzenie w tym przypadku czynnikiem przeważającym jest zdecydowanie doświadczenie w zawodzie.

Dowiedz się również czym jest: Piramida potrzeb Maslowa