Scholaris

Szkolenia, Psychologia, Języki Obce

Szkolenia

Wózki bramowe – jak je wybierać?

Wózki bramowe – jak je wybierać?

Na jakość naszego codziennego życia ma wpływ wiele drobiazgów, których możemy czasem nawet nie zauważać – choćby dlatego, że rzeczywiście są bardzo małymi, niepozornymi udogodnieniami, które dbają o nasz komfort i tworzą nam świat, jaki dobrze znamy.

Czasem od pracy takich niedużych elementów zależy sprawność naprawdę dużych mechanizmów – a jakakolwiek usterka czy kłopot sprawiają, że przestaje działać naprawdę ważna rzecz. Na przykład brama przesuwna, która pozwala wyjechać z ogrodzonej posesji.

Wózki bramowe – małe, ważne drobiazgi

Od tego, czy w konkretnej bramie zamontowano dobrze dobrany wózek, zależy jej prawidłowe działanie i to, jak długo będzie nam służyć. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na to, żeby dowiedzieć się, jakiego rodzaju elementu się potrzebuje – żeby oszczędzić sobie niemiłych niespodzianek i awarii. Podobnie jak w przypadku wielu części technicznych, rozglądanie się warto rozpocząć w takim asortymencie, który gromadzi rzeczy wysokiej jakości. Biorąc pod uwagę, że brama może być używana codziennie, regularnie, wśród wszystkich możliwych czynników atmosferycznych, nietrudno sobie wyobrazić, że jej zasadniczo proste zadanie z czasem będzie robiło się trudniejsze. Dlatego warto zwracać uwagę wyłącznie na części wykonane z naprawdę dobrej jakości tworzyw, uodpornionych na korozję dzięki ocynkowaniu.

Wybierając wózki bramowe, trzeba cały czas mieć też w pamięci ważne cechy całej konstrukcji, w której wózek będzie musiał wytrwale działać. Po pierwsze, trzeba pamiętać o tym, jak wygląda szyna, z którą ma współpracować – wózek musi do niej idealnie pasować, żeby całość poruszała się płynnie i bez kłopotów. Tu kluczową podpowiedzią jest to, żeby sprawdzać wewnętrzny rozmiar szyny – i tu trzeba uważać, bo tych zakupów nie można robić teoretycznie. Przeszkadza w tym to, że producenci szyn podają zawsze ich zewnętrzne wymiary: a to znaczy że warto samodzielnie wymierzyć szynę, do której ma trafić wózek. Po drugie, trzeba stale pamiętać o tym, jak ciężka i jak duża jest sama brama, która będzie się przesuwała dzięki obracającemu się wózkowi. Generalnie zasada jest taka, że im większa i cięższa brama, tym większy powinien być wózek, który pomoże jej się poruszać.

Kwestia ciężaru i tego, jak często brama będzie używana, to także czynniki które trzeba wziąć pod uwagę podczas wybierania wózka. Podczas zakupów można bowiem natrafić na dylemat, czy lepiej wybrać rolki metalowe czy tworzywowe. Metalowe popracują dłużej, ale te z tworzywa sztucznego narobią mniej hałasu.