Scholaris

Szkolenia, Psychologia, Języki Obce

Szkolenia

Tworzenie ścieżki rozwoju pracowników – korzyści dla organizacji

Tworzenie ścieżki rozwoju pracowników – korzyści dla organizacji

Rozwój zawodowy

Osoby poszukujące pracy, przeglądając rozmaite oferty, najczęściej szukają takiej, gdzie odpowiada im wysokość zarobków. Duża część z tych osób zwraca także uwagę na to, czy na danym stanowisku możliwy jest rozwój zawodowy. Ludziom zależy, aby się rozwijać i piąć po drabinie kariery. Do niektórych wypowiedzeń składanych przez pracowników dochodzi nie przez zbyt małe wynagrodzenie, a przez brak możliwości wcześniej wspomnianego rozwoju zawodowego. Po odejściu pracownika, firma zmuszona jest poszukać nowego na miejsce tego poprzedniego. Jak wiadomo, pochłania to mnóstwo czasu i pieniędzy. Jeśli chcemy tego uniknąć i pomyśleć o zapewnieniu pracownikom ścieżki rozwoju karier?

Przy wyborze ścieżki kariery może pomóc skorzystanie z doradztwa zawodowego.

Czym są ścieżki karier? 

Ścieżki karier to nic innego jak opracowana sekwencja stanowisk, które może objąć dany pracownik po wcześniejszym spełnieniu wyznaczonych kryteriów. Strategia ta przygotowana zostaje przez menedżera i pracownika. Zawarte są w niej informacje w jaki sposób będą podnoszone kompetencje pracownika oraz plan jego rozwoju. Wszystko po to, aby mógł on awansować na kolejne stanowiska w hierarchii organizacyjnej. Oczywiście, ścieżki karier nie są dobierane losowo. Stanowiska w ramach ścieżki są dobierane w sposób, aby odpowiadały aspiracjom pracownika, a przy tym pomagały zmaksymalizować zyski przedsiębiorstwa. W końcu nie chodzi tutaj tylko o pracownika, ale także o samą firmę. Stopnie awansu uwzględniane w ścieżce kariery muszą być zgodne z planami rozwoju oraz zapotrzebowaniem firmy. Ścieżki kariery to także system szkolenia, jak i stałego monitorowania efektów pracy. Pracownicy są kontrolowani oraz śledzony jest każdy ich postęp oraz porażka, a dzięki planowaniu ścieżek, możliwe łatwiejsze identyfikowanie osób o najwyższym potencjale. Bardziej efektywne staje się także dobieranie pracowników na dane stanowiska. 

Korzyści dla organizacji

Rozwój ścieżki kariery to nie tylko korzyści dla pracownika. Jest jeszcze druga zadowolona strona, a mianowicie przedsiębiorstwo. Firmie zależy na kształceniu swoich pracowników, ponieważ przynosi im to większe zyski. Im lepiej wykształcona i wykwalifikowana kadra, tym lepsze wyniki może osiągać działalność. Tworzenie ścieżki rozwoju pracowników jest także dużym plusem dla organizacji, ponieważ szkolenie i przygotowywanie pracowników do przejęcia wyższego stanowiska jest znacznie tańsze, niż pozyskanie nowych osób z zewnątrz. Inną korzyścią dla firmy jest możliwość wsparcia pracowników w pozyskiwaniu nowych umiejętności oraz poszerzaniu doświadczenia i wiedzy, niezbędnej do wykonywania danego zawodu. Organizacjom opłaca się więc doszkalać swoich pracowników, ponieważ przynosi im to mnóstwo korzyści, chociażby finansowych.

Każdy moment jest dobry na szkolenie

Na stronie integra-consulting.pl w zakładce “Oferta” dostępnych jest mnóstwo szkoleń na pracowników, menedżerów czy osób odpowiadających za HR. Klikając w podkategorię “Narzędzia i doradztwo HR”, otworzy się karta z kilkunastoma szkoleniami oferowanymi przez grupę Integra-consulting. Wśród widocznych tam szkoleń, dostępne jest to z “Tworzenia ścieżki rozwoju pracowników”. Jest ono skierowane do osób odpowiadających za opracowanie planu ścieżki kariery osób zatrudnianych w firmie. Nieważne na jakim etapie się jest, szkolenie zawsze jest mądrą decyzją. Nawet kiedy jest się przekonanym, że wie się wszystko, dobrze jest dowiedzieć się czegoś więcej. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą szkoleń!

Dowiedz się również jak wygląda zawód: Przedstawiciel handlowy.