Scholaris

Szkolenia, Psychologia, Języki Obce

Nauka

Równia pochyła – co warto wiedzieć?

Równia pochyła – co warto wiedzieć?

Równia pochyła to inaczej pochylnia. Jest to płaszczyzna, która posiada pewny kąt nachylenia do poziomu. Tutaj kluczowe znaczenie ma fakt, aby pochylnia się nie wyginała, a jej powierzchnia powinna być całkowicie jednolita.

Równia pochyła – jakie definicje należy znać?

Na samym początku warto zwrócić uwagę na kąt. Warto wiedzieć, że kąt pod jakim ustawiona jest równia pochyła nazywa się kątem nachylenia równi. Oczywiście kąt musi być równolegle w stosunku do poziomu. Warto także wiedzieć czym jest długość równi. Długość równi oznacza odległość, jaką przebywa dowolne ciało po równi. W tym przypadku należy pamiętać, że musi ono startować z samej góry. Istotne znaczenie ma także podstawa równi. W tym przypadku jest to bok poziomy, który tworzy ramię. Wysokość równi to pionowy bok trójkąta, który ją tworzy.

Zastosowanie równi – co powinieneś wiedzieć?

Przez wielu fizyka określana jest mianem „czarnej magii”, a przecież fizyka ma zastosowanie przede wszystkim w praktyce. Jej zastosowanie można już zauważyć w Starożytnym Egipcie, gdyż jak twierdzą naukowcy, to właśnie zastosowanie równi pochyłej przyczyniło się do zbudowania piramid. Pochylnia często dla nas jest czymś oczywistym, gdyż nie trudno zauważyć, iż każdy przedmiot łatwiej przesuwa się po równi pochyłej niż po płaskim terenie. Zastosowanie równi pochyłej jest bardzo szerokie. Wykorzystuje się ją np. w przypadku podjazdów dla niepełnosprawnych czy podjazdów dla wózków dziecięcych. Jednak równia pochyłą można stosować do wtaczania ciężkich obiektów. Kolejne zastosowanie równi jest klin, który służy do rozdzielania na części.

Zastosowanie równi pochyłej w budownictwie

Prawa fizyki mają zastosowanie w codziennym życiu, jak i w pracy. Równia pochyła wykorzystuje się w budownictwie. Nawet obiekt obdarzony ciężarem może zostać wniesiony na pewną wysokość, dzięki właśnie prawom fizyki. Stąd często ma zastosowanie w domach, np. podczas budowy schodów czy poddasza. Konieczne jest tu obliczenie punktów podparcia. Równia pochyła jest ściśle związana z drugą zasadą dynamiki Newtona.

Wzór – równia pochyła

Ciało poruszające się po równi pochyłej działa siłą ciężkości Q. W tym przypadku zastosowanie ma wzór, który stanowi stosunek nacisku i ciężaru do podstawy podzielonej przez długość równi.

Równia pochyła ma szeroki zakres zastosowania również w codziennym życiu. Dzięki niej codzienne czynności stają się prostsze, a bariery architektoniczne znikają. Stąd wiedza na jej temat jest niezbędna.