Scholaris

Szkolenia, Psychologia, Języki Obce

NaukaPsychologia

Piramida potrzeb Maslowa – na czym polega?

Piramida potrzeb Maslowa – na czym polega?

Piramida potrzeb według Abrahama Maslowa bardzo jasno określa schemat postępowania, który umożliwi zaspokojenie potrzeb. Jednakże, czy rzeczywiście musimy spełniać wszystkie warunki danego szczebla, by dostać się na wyższy poziom i móc realizować się w kolejnym? Zapoznaj się z poniższym artykułem, a być może odnajdziesz właściwą drogę na szczyt piramidy potrzeb.

Piramida Potrzeb - Abraham Maslow

Piramida Potrzeb – Abraham Maslow

Abraham Maslow to amerykański psycholog żyjący pod koniec XX wieku. W latach czterdziestych stworzył pewną teorię potrzeb, która zobrazował za pomocą piramidy.

Przeprowadzał on wówczas szereg badań psychologicznych mające na celu zbadanie osiągania celów poprzez zaspokajanie konkretnych potrzeb. Według swojej teorii, którą ukazał za pomocą piramidy potrzeb Maslowa,ukazał że człowiek ma schematyczną ścieżkę realizacji zaspokajania potrzeb. Na każdy szczebel przypadają odpowiednie warunki, które muszą zostać spełnione, by przejść piętro wyżej. Trzeba jednak zauważyć, że każdy człowiek spotykający się z piramidą potrzeb według Maslowa, utożsamia się z danym szczeblem, na którym aktualnie się znajduje. Bowiem, wszystko zależy od sytuacji i perspektywy człowieka. Szczeble mają określone potrzeby do spełnienia, ale nie w każdym przypadku muszą one zostać spełnione, by przejść wyżej. Za przykład można obrać sobie sytuację, w której przedstawiamy obraz człowieka bezdomnego w kontraście człowieka mającego dach nad głową, szczęśliwą rodzinę oraz dobrze płatną pracę.

Z punktu widzenia piramidy potrzeb Maslowa, człowiek bezdomny będzie wówczas na samym dole tak zwanych potrzeb fizjologicznych. Inaczej mówiąc potrzeb najniższego rzędu. Ów człowiek bezdomny nie będzie w stanie myśleć o potrzebach na przykład samorealizacji i uznania, gdy brakuje mu podstawowych potrzeb takich jak: sen, jedzenie, posiadanie odzieży. Natomiast w przypadku drugiej osoby, czyli mężczyzny prowadzącego całkiem godne życie w dostatku jest inaczej Znajdzie się on na najwyższych szczeblach piramidy, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

 

Piramida Maslowa – jak wygląda?

Jak sama nazwa wskazuje jest piramidą podzieloną na kilka szczebli, mówiąc kilka mamy na myśli tutaj dużą ilość wersji tej piramidy. Piramida przybierała już różne formy i ilości pięter była zmniejszana i zwiększana. Jednakże najbardziej rozpoznawalna forma piramidy składa się z pięciu pięter. Idąc od najniższego szczebla. Potrzeby fizjologiczne, a w nich znajdują się takie warunki do spełnienia jak: żywność, podstawowa odzież, m

Piramida potrzeb Maslowa, jak sama nazwa wskazuje, jest piramidą podzieloną na kilka szczebli. Mówiąc kilka mamy na myśli tutaj dużą ilość wersji tej piramidy. Piramida przybierała już różne formy, a ilość pięter była zmniejszana i zwiększana. Jednakże, najbardziej rozpoznawalna forma piramidy składa się z pięciu pięter. Idąc od najniższego szczebla mamy potrzeby fizjologiczne, a w nich znajdują się takie warunki do spełnienia jak: 

  • żywność, 
  • podstawowa odzież,
  •  możliwość korzystania z ubikacji, 
  • sen/odpoczynek.

W następnej kolejności, czyli piętro wyżej, na które wchodzimy po spełnieniu poprzednich warunków, mamy potrzebę bezpieczeństwa. Jest to nic innego, jak bezpieczeństwo:

  • ekonomiczne, 
  • zdrowotne, 
  • osobiste. 

Czyli różnego rodzaju świadczenia socjalne. 

Środek piramidy to potrzeby przynależności, na które składają się takie rzeczy jak: 

  • potrzeba przynależności do konkretnej grupy np: szkoła, praca, klub sportowy, kościół. 

Przed ostatnim szczeblem w piramidzie jest potrzeba uznania. Jest to bardzo znacząca część piramidy, bez której człowiek nie jest w stanie zdrowo funkcjonować. Potrzeba uznania to nic innego, jak posiadanie wolności, szacunku wobec siebie oraz godność. Na samym szczycie piramidy mamy wszystko to, do czego dążymy w życiu, czyli samorealizacja i spełnienie.

Piramida Maslowa - podsumowanie i ogólna opinia

Piramida Maslowa – podsumowanie i ogólna opinia

Piramida jest dobrym schematem, który z pewnością zaprowadzi nas do życia w hierarchii i zgody z własnym sobą. Aczkolwiek, nie w każdym przypadku obowiązkowe trzymanie się schematu jest regułą do sukcesu. Istnieje wiele ludzi, którzy mimo życia w ubóstwie byli w stanie się samorealizować. Omijając w ten sposób całą centralną część piramidy.