Scholaris

Szkolenia, Psychologia, Języki Obce

JęzykiNauka

Szybka nauka języka – kilka porad jak stać się miejscowym

Szybka nauka języka – kilka porad jak stać się miejscowym

„Jeśli wejdziesz między wrony, musisz krakać jak i one”- mówi znane przysłowie. Co jednak, gdy bariera językowa przeszkadza lub nawet kompletnie uniemożliwia porozumiewanie się i życie w danym kraju? Co zrobić żeby nie wyróżniać się z tłumu i nie wyglądać dłużej jak zagubiony turysta. Poniżej podano kilka sprawdzonych sposobów na szybką, skuteczną i tanią naukę języka obcego przed wyjazdem za granicę.

Zacznij słuchać

Prawda jest taka, że mimo iż na co dzień posługujemy się naszym ojczystym językiem, stale jesteśmy otoczeni przez inne kultury. Wystarczy włączyć radio, gdzie większość hitów podbijających listy przebojów przyszły do nas z zachodu. Zamiast nieświadomego podśpiewywania pod nosem warto czasem uważnie wsłuchać się w tekst tych piosenek, przeanalizować kontekst w jakim użyte są poszczególne słowa, a gdy zajdzie konieczność sprawdzić ich znaczenie. Dzięki temu łatwiej będzie je zapamiętać a do tego można to robić nie tracąc czasu, na przykład jadąc samochodem.

Zacznij oglądać

Statystycznie Polacy spędzają ponad 4 godziny przed telewizorem. O ile bardziej wartościowe i konstruktywne byłoby oglądanie w innym języku. Zwłaszcza, że w dobie Internetu mamy dostęp do zagranicznych stacji telewizyjnych oraz ulubionych seriali. Początkowo można skorzystać z opcji z napisami po Polsku, do czasu gdy poczujemy się pewniej i całkowicie z nich zrezygnujemy. Tak wygląda szybka nauka języka.

Szybka nauka języka – „Skill za skill”

Na wielu portalach społecznościowych i stronach z lokalnymi ogłoszeniami coraz częściej oferowane są różnego rodzaju wymiany umiejętności. Może potrafisz świetnie gotować, naprawić rower lub posiadasz inny talent, którym możesz się podzielić, a w zamian ktoś poduczy cię języka. W ten sposób nie tylko można zdobyć nową umiejętność ale także zyskać przyjaciół.

Znajdź podróżników

Jeśli chcesz praktykować język najlepiej jest to robić z native speakerem, czyli osobą dla której dany język jest ojczystym. W ten sposób możesz poprawić swój akcent i osiągnąć pewną lekkość wyrażania się. Gdzie ich szukać? Możesz spróbować na portalach dla podróżników. Może akurat ktoś wybiera się do twojej miejscowości i szuka przewodnika. W podróży szybka nauka języka jest łatwiejsza.

Nowoczesne aplikacje i tradycyjny notes

Autorzy aplikacji na telefony czy tablet wychodzą uczącym się naprzeciw oferując szereg narzędzi pozwalających na konsekwentną naukę słówek jak i gramatyki. Słownictwo w nich często jest podzielone na kategorie, a my możemy wybrać ile zadań chcemy wykonać każdego dnia, a o konieczności odrobienia lekcji będzie co dzień przypominać aplikacja. Niezastąpiony jest jednak pospolity zeszyt, w którym w każdym momencie możemy zrobić własne notatki, zapisać wymowę czy chociażby zaznaczać trudne lub warte do zapamiętania słowa.

Najważniejsze jest jednak pokonać strach przed popełnieniem gafy i swobodne wyrażanie się w danym języku. Pamiętaj, że nawet, gdy zapomnisz dane słowo, na pewno da się je zastąpić innym. Poza tym, umysł jak mięśnie trzeba trenować, więc w nauce należy przede wszystkim postawić na systematyczność.

Atrakcyjne kursy językowe online znajdziesz na stronie avalon.lublin.pl