Scholaris

Szkolenia, Psychologia, Języki Obce

Poradnik

Jaki sport można uprawiać w ogrodzie?

Jaki sport można uprawiać w ogrodzie?

W przerwach od nauki, warto zaktywizować swoje ciało i poświęcić chociaż godzinę dziennie na uprawianie ulubionego sportu. Ruch na świeżym powietrzu dotleni mózg i zdecydowanie zwiększy jego zdolność do „pochłaniania wiedzy”. Nie musimy jednak szykować się na spacer do parku czy na wyjście do siłowni – wystarczy wyjść przed dom. Jaki sport można uprawiać we własnym ogrodzie?

Sporty zespołowe w ogrodzie

Znacznie łatwiej jest zmotywować się do aktywności fizycznej, kiedy konkurujemy o wygraną z przyjaciółmi lub z członkami rodziny. Wiele sportów zespołowych da się uprawiać na zaledwie kilku metrach kwadratowych zadbanego trawnika czy podjazdu z kostki. Mowa tu między innymi o grze w piłkę nożną, siatkówkę czy koszykówkę. Do uprawiania takich dyscyplin potrzebujemy właściwie jedynie odpowiedniej piłki, kosz czy bramki nie muszą prezentować się profesjonalnie. Dobrą formą aktywności dla mniejszej liczby uczestników będą też gry sprawdzające się w duecie, na przykład badminton czy tenis. Oryginalnym pomysłem może okazać się też hokej na trawie, choć w tym przypadku warto zebrać liczebniejszą drużynę.

Sporty wodne

Szczególnie pożądaną formą aktywności w porze letniej, czyli w kulminacyjnym punkcie sezonu ogrodowego, są z kolei sporty wodne: przede wszystkim pływanie i nurkowanie. Niestety, nawet największy przydomowy basen ogrodowy mocno ogranicza nasze możliwości pływania na przełaj, ale zdecydowanie pozwala ochłodzić się podczas upałów i rozruszać ciało po długotrwałym przebywaniu w pozycji siedzącej. Można trenować w nim także pilates czy gimnastykę wodną, do których nie potrzebujemy zbyt dużej ilości przestrzeni. Takie sporty będą odpowiednie dla osób, które w trakcie ćwiczeń muszą odciążyć stawy i kręgosłup. Woda idealnie spełnia się w tej roli. 

Trening siłowy i ćwiczenia relaksacyjne

Zamiast jechać na siłownię, w przerwie od nauki możemy wyjść do ogrodu i tam zorganizować swój trening siłowy. Wystarczy wyposażyć się w kilka sprzętów, które nie zajmują zbyt wiele miejsca i które po zakończeniu sezonu, można przenieść do wnętrza mieszkania. Przydatne okażą się między innymi taśmy oporowe, hantle, ławeczka i gryf. Idealnym sposobem na relaks podczas nauki będzie też joga lub ćwiczenia fitness. Żadna z tych dyscyplin nie wymaga również zakupu zbyt wielu akcesoriów. W większości przypadków wystarczająca będzie grubsza mata do ćwiczeń, ewentualnie taśmy oporowe lub stepper. Warto pamiętać także, że w ogrodzie można po prostu jeździć rowerem lub biegać. Wykonywanie takich czynności nawet w umiarkowanym tempie i na ograniczonej przestrzeni pomoże dotlenić się i pobudzić krążenie krwi. 

Wielogodzinne sesje przygotowujące nas do egzaminów bywają wyczerpujące dla kręgosłupa, wzroku i umysłu. Przynajmniej raz dziennie warto zafundować sobie zatem nieco dłuższą przerwę na aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, choćby w ogrodzie. Wystarczy wybrać sport, który sprawia nam największą przyjemność i odpowiednio wyposażyć swój ogród w sprzęty niezbędne do uprawiania konkretnej dyscypliny.