Scholaris

Szkolenia, Psychologia, Języki Obce

Poradniki

Jak ułatwić dziecku przeprowadzkę?

Jak ułatwić dziecku przeprowadzkę?

Przeprowadzka jest poważną zmianą w życiu, nie tylko dla rodzica, ale również dla dziecka. Zarówno młodsze, jak i starsze dzieci mocno to przeżywają, choć nastolatkowie potrafią skrzętnie to w sobie ukrywać. Co zrobić, aby ułatwić dziecku zmianę miejsca zamieszkania?

Dla naszej pociechy nowy dom lub mieszkanie oznacza po prostu katastrofę. Pociecha zdążyła już na pewno zawrzeć przyjaźnie, a wizja „porzucenia” kolegów i koleżanek budzi w niej silne emocje. Musimy zatem dołożyć wszelkich starań, aby pomóc jej odnaleźć się w nowej sytuacji.

Pierwszym krokiem jest zabranie dziecka do nowego domu. Pokażmy mu nowy pokój, w którym będzie mieszkać, teren dookoła domu i najbliższe okolice. Im więcej zalet przedstawimy, tym lepszy obraz wytworzy się w jego głowie.

Dobrym pomysłem jest drobny prezent dla dziecka. Oczywiście nie chodzi tu o przekupstwo, ale o to, aby dziecko poczuło, że rozumiemy to, co przeżywa. Upominkiem może być zatem książka (najlepiej opowiadająca o przeprowadzce), pamiętnik lub album na fotografie jako symbol nowego początku. Zachęćmy pociechę, aby od momentu przekroczenia progu nowego lokum, robiła jak najwięcej zdjęć. To na pewno przekieruje jej myśli na inny tor.

Aby ułatwić dziecku przeprowadzkę, warto sporządzić z nim listę kolegów i koleżanek, za którymi najbardziej będzie tęskniło. Zainstalujmy na komputerze Skype’a i stwórzmy listę przyszłych rozmówców. W ten sposób uświadomimy dziecku, że w każdej chwili, kiedy tylko będzie tego potrzebowało, może skontaktować się ze swoimi przyjaciółmi.

alinadobrawa.pl