Scholaris

Szkolenia, Psychologia, Języki Obce

Poradniki

Jak napisać pracę licencjacką i nie zwariować?

Jak napisać pracę licencjacką i nie zwariować?

Pisanie pracy licencjackiej to początkowo naprawdę coś niewyobrażalnego. Każdy student odwleka moment, w którym zacznie pisać. Powstało już wiele memów i historii o tym, co można robić zamiast myśleć o licencjacie! Oczywiście koniec końców każdy student musi się z tym zmierzyć. Tak naprawdę, im wcześniej, tym lepiej! Mamy wtedy dużo czasu na znalezienie tematu, bibliografii i odpowiednie zredagowanie pracy. Jednak to nie wszystko! Są sposoby na to, aby zdecydowanie ułatwić sobie pracę nad licencjatem. Obecnie mamy bardzo wiele przydatnych źródeł, które są dużą pomocą!

Co ułatwia pisanie pracy licencjackiej?

Zdecydowanym ułatwieniem jest wybranie odpowiedniego promotora. Pomoc doświadczonej osoby, ale też jej zaangażowanie i poświęcanie nam czasu, jest kluczowe. To właśnie promotor pokazuje nam, jak pracować. Prowadzi nas też przez cały czas trwania seminarium. Kolejna sprawa to znalezienie bogatych zbiorów literatury. Obecnie, w czasach Internetu, możemy korzystać z naprawdę ogromnych baz danych. Dzięki temu łatwo znajdziemy konieczne do napisania pracy źródła! Kolejny punkt, który zdecydowanie pomoże, to systematyczność. Choć może się to wydawać banałem, ale naprawdę  – im wcześniej zaczniemy, tym mniej stresu będziemy mieli później! 

Jak napisać dobrą pracę licencjacką?

Samo napisanie pracy licencjackiej to jedno. Drugie, to zrobienie tego naprawdę dobrze! Nie chodzi tu tylko o wiedzę. Praca licencjacka musi mieć odpowiednią strukturę i trzymać się ustalonych reguł. Dlatego też nie skupiajmy się na samej wiedzy, ale też na radach od promotora. Możemy też korzystać z pomocy doświadczonych osób, jak na przykład redaktorów na redaktor-online.pl. To portal, który zabierze od Ciebie wiele stresu związanego z licencjatem! Wystarczy zalogować się na stronie i uzupełnić formularz. Na podstawie informacji o naszej pracy zgłoszą się do nas redaktorzy. Przez czat możemy ustalić z nimi, jak będzie wyglądała nasza współpraca. Mogą nam oni wiele pomóc w dotarciu do obrony i świetnych wyników. Łatwo możemy sprawdzić, jakie kwalifikacje ma dany redaktor oraz w czym się specjalizuje. Na tej podstawie znajdziemy idealną osobę, która może okazać się większą pomocą, niż nasz promotor. 

Praca licencjacka i co dalej?

Na napisanie pracy licencjackiej mamy zwykle rok. Na trzecim roku studiów rozpoczynają się seminaria z promotorem. Obrona pracy licencjackiej ma miejsce na koniec czerwca lub w lipcu. Jeśli nie wyrobimy się w czasie, to są także terminy wrześniowe. Obrona pracy licencjackiej na różnych uczelniach wygląda inaczej. Zawsze jednak najpierw praca jest poddana ocenianiu przez promotora i recenzenta. Dopiero po wystawieniu recenzji można ją obronić. Wtedy dostajemy kilka pytań do tego, co stworzyliśmy i zyskujemy wreszcie wyższe wykształcenie! Życzymy każdemu studentowi, aby bez żadnych przeszkód doszedł do końca swoich studiów!