Scholaris

Szkolenia, Psychologia, Języki Obce

NaukaPoradnik

Dziecięce pasje – czy warto w nie inwestować?

Dziecięce pasje – czy warto w nie inwestować?

Już od najmłodszych lat fascynują nas najróżniejsze tematy: dinozaury, rysowanie czy budowanie z klocków. Dziecięce pasje są równie barwne co ich wyobraźnia i pomagają rodzicom rozbudzić w dziecku potrzebę wiedzy i poznawania świata. Czy warto jednak inwestować w dziecięce pasje? Przecież wielu z nas nie pamięta nawet, czym interesowało się w tym okresie życia. Co, jeśli z naszymi dziećmi będzie tak samo?

Jak dziecku pomaga jego pasja?

Pasje ma się już od najmłodszych lat, a rozbudzają je w nas zabawki, które dostajemy, kreskówki, które oglądamy, czy książki, które czytają nam rodzice. Dzięki nim poznajemy odrobinę świata, często uczymy się przydatnych umiejętności, jesteśmy otwarci na wiedzę i dowiadujemy się, że ciężka praca się opłaca. Dzięki temu wszystkiemu dziecku łatwiej jest wejść później do świata swoich rówieśników i odnaleźć się w szkole. Pasja z czasem może ustąpić miejsca bardziej „dorosłym” zajęciom, ale czasami może zostać z nami na całe lata, a nawet zmienić się w źródło naszego zarobku.

Warto szczególnie z początku wyboru pasji dla dziecka jest określić mu konkretne czynniki motywacji, które będą go motywować do dalszego działania i realizowania swojej zaszczepionej pasji.

Rola rodzica w rozwoju pasji dziecka

Wsparcie rodzica, jak w każdej dziedzinie dziecka, zwłaszcza we wczesnym dzieciństwie, jest bardzo ważne. Dlatego rodzic powinien okazywać dziecku, że szanuje jego pasje i życzy m sukcesów w jej rozwijaniu. Natomiast jeżeli rodzicowi coś nie podoba się w konkretnym zajęciu dziecka, powinien mu o tym wprost powiedzieć i wyjaśnić, co jest nie tak. Nie należy zniechęcać dziecka nieokazywaniem wsparcia, bo może mu to bardzo zaszkodzić i zostać z nim do końca życia. Reakcja rodzica jest tym ważniejsza, że dziecko często pragnie być docenionym, a wsparcie ze strony rodzica będzie dla niego najlepszą motywacją. Zobacz więcej na https://drmedicus.pl/.

Jak inwestować w pasje dziecka?

Inwestować można nie tylko pieniądze, chociaż zdarzają się też drogie pasje, które dzieci chcą wypróbować. W pasję dziecka trzeba jednak przede wszystkim inwestować czas i energię. Będzie tego bowiem od nas oczekiwało. Pasja dziecka jest dla większości rodziców bardzo ważna, pokazuje bowiem, jakie zainteresowania w przyszłości może mieć ich brzdąc. Dlatego należy wspierać pasje, które uważamy za rozwijające. Ważne jest jednak, aby nie oceniać ich pod swoim kątem. To oczywiste, że dla nas mogą wydawać się dziecinne, ale w pasjach dzieci chodzi głównie o to, żeby były dostosowane do ich poziomu i sprawiały im przyjemność.

przedporodem.pl