Scholaris

Szkolenia, Psychologia, Języki Obce

JęzykiNauka

Od jakiego wieku można uczyć się języka angielskiego?

Od jakiego wieku można uczyć się języka angielskiego?

Jak wcześnie zacząć naukę języka angielskiego? To pytanie zadają sobie nie tylko rodzice, gdy chcą wysłać swoje pociechy na pierwsze zajęcia, ale także osoby dorosłe, które chcą dopiero zacząć naukę lub potrzebują podszlifować swoje umiejętności językowe. Okazuje się, że na to pytanie jest wiele odpowiedzi, a część z nich poparta jest badaniami przeprowadzanymi na uniwersytetach.

Nauka języka angielskiego – kiedy zacząć?

W 2018 roku na łamach magazynu „Cognition”, pojawił się artykuł, który jasno dawał do zrozumienia, że aby perfekcyjnie mówić po angielsku musimy zacząć naukę języka przed dziesiątym rokiem życia. Najlepiej, jeśli zajęcia odbywają się z lektorem angielskiego, który jest native speakerem. Te badania rodzą pytanie, jak znaleźć odpowiedniego lektora dla dzieci w tym wieku? 

Na pomoc przychodzi Tutlo, platforma, która umożliwia naukę języka angielskiego online. Lekcje odbywają się z native speakerami z całego świata, którzy dostosują swój poziom do umiejętności ucznia. Tutlo pozwala także na lekcje z polskim lektorem. Ważne jest to, że wszystkie zajęcia odbywają się w dogodnym dla nas terminie. Dodatkowo możemy uczyć się z dowolnego miejsca, w którym mamy dostęp do internetu.

Angielski przez internet dla dorosłych?

Co jednak w przypadku, gdy nie mieliśmy do czynienia z językiem obcym już od dzieciństwa? To też nie jest problem. We wspomnianym badaniu możemy znaleźć informację, że możliwość bardzo łatwego przyswajania sobie języka mamy tak naprawdę do osiemnastego roku życia. W kolejnych latach maleje ona, jednak nie oznacza to, że nie możemy uczyć się obcych języków, mając na przykład trzydzieści lat. 

W badaniach zamieszczonym na stronie BBC, znajdziemy między innymi wypowiedź ich współautora, Joshuy Tenenbauma, który mówi, że tak naprawdę granica osiemnastu lat uwarunkowana jest pewnymi wydarzeniami z naszego życia. Przeważnie pełnoletność oznacza dodatkowe obowiązki, pracę, studia itd. Przez to spada nasz współczynnik przyswajania sobie języków obcych. 

Mimo tych wszystkich okoliczności nie ma górnej bariery, po której przekroczeniu nie mamy szans nauczyć się języka angielskiego. Zajęcia z lektorem online, czy też nauka angielskiego przez internet, nie są zarezerwowane jedynie dla młodych studentów. Dla osób, które chcą lub muszą się nauczyć języka, nie ma rzeczy niemożliwych, jednakże trzeba brać uwagę, że cały proces może być bardziej czasochłonny. 

Nauka języka angielskiego dobra dla naszego mózgu

Prof. Marilyn Vihman z wydziału językowego University of York uważa, że nauka obcych języków pozwala na lepszą pracę naszego mózgu, co docelowo może mieć wpływ na opóźnienie demencji starczej. W Glasgow powstała nawet w 2015 roku szkoła/fundacja, która skupiła się na wpływie wieku na zdolność nauki języka obcego, a także na wspomnianą demencję. Jak podaje World Health Organisation na demencję cierpi około 47,5 milionów osób na całym świecie. 

Oczywiście w procesie uczenia się języka angielskiego, podobnie jak w innych dziedzinach, pojawią się jednostki wyjątkowe, które posiadają niezwykły dar językowy. Uczą się szybciej od innych, łatwiej przyswajają słowa oraz gramatykę, a jednocześnie nie są młodzieniaszkami. Oczywiście są to wyjątki, dlatego, najlepiej zacząć naukę najszybciej, jak tylko jest to możliwe, bo wtedy najszybciej zobaczymy pierwsze efekty.