Scholaris

Szkolenia, Psychologia, Języki Obce

NaukaPoradnik

Bibułki do palenia suszu – jakie wybrać?

Bibułki do palenia suszu – jakie wybrać?

Najlepszą metodą na palenie suszu roślinnego (ziołowego lub tytoniu) jest sporządzenie skręta. W tym celu używa się bibułki, która jest do tego odpowiednio przygotowana. Bibułka – nazywana też bletką – może być wykonana z różnych naturalnych materiałów: słomy ryżowej, miazgi drzewnej, konopi lub lnu. Aby można w niej było zabezpieczyć susz, na krawędzi ma warstwę kleju roślinnego. Po zwinięciu skręta, należy skleić całość i gotowe.

Bibułki tradycyjne i niebielone

Klasyczna bibułka ma biały kolor, jednak do jej produkcji używa się nieprzyjaznych dla środowiska wybielaczy. Wpływa to też niekorzystnie na proces spalania skręta – bielony produkt ma słabsze właściwości palne. Coraz większą popularnością cieszą się jednak bletki niebielone, mające brązowy kolor. Są bardziej ekologiczne, co cieszy wielu fanów palenia suszu. Mają też, modny w ostatnim czasie, surowy wygląd.

Bibułki smakowe

W odróżnieniu od prostych bletek w naturalnym wydaniu, niektórzy decydują się na te nasączone smakiem. Materiał jest powleczony substancją aromatyzującą, jednak nie wpływa na smak dymu w znaczący sposób. Tak jak w przypadku niektórych papierosów smakowych, wrażenia są raczej delikatne. Doznania smakowe są odczuwalne przede wszystkim podczas trzymania bibułek w ustach. Nie zniechęca to jednak bardzo wielu rytualnych palaczy do skorzystania z tego typu produktów. Jakie aromaty można zakupić na rynku? Bardzo różne. Mogą to być słodkie owoce (np. mango, papaja, brzoskwinia, truskawka) lub orzeźwiające nuty mięty i eukaliptusa. Występują też smaki nawiązujące do pysznych deserów i słodyczy, na przykład białej czekolady.

Dobieranie bibułek

Bletki można kupić w różnych rozmiarach, co pozwala na wykonywanie skrętów według indywidualnych potrzeb, Niektórym odpowiada bibułka krótka, o 1/4 tradycyjnej długości. Do dyspozycji są klasyczne płaskie opakowania, ale inni decydują się na zakup kilkumetrowej rolki. Wiele osób przy wyborze produktu zwróci uwagę na kilka szczegółów. Wyselekcjonowane włókna niebielone i niechlorowane są najlepszej jakości i gwarantują neutralność smaku palenia. Palą się też odpowiednio powoli, pozwalając cieszyć się rytuałem. W ofertach sklepów są często nie tylko bibułki wraz z akcesoriami, ale i gotowe skręty do napełnienia, z przytwierdzonym ustnikiem.

Doświadczeni palacze i nowicjusze stawiają zwykle na producentów sprawdzonych i znanych. Bletki występują w wielu wariantach, a design opakowań również bywa bardzo dopracowany. Stylistycznie można dobrać zapalniczki i inne akcesoria.