Scholaris

Szkolenia, Psychologia, Języki Obce

Poradnik

Zabawki dla niemowlaka – wesprzyj rozwój Twojego malucha!

Zabawki dla niemowlaka – wesprzyj rozwój Twojego malucha!

Dbanie o prawidłowy rozwój dziecka to priorytet każdego rodzica. By pomóc niemowlakowi dokładnie i przyjemnie poznać świat, warto zaopatrzyć go w kołdry i poduszki, pościele oraz odpowiedni sprzęt! Czy bajkowa pościel dziecięca lub kołderka dla niemowlaka sprawdzi się jako zabawka dla dziecka? Co wybrać na start? W tym artykule podpowiadamy, jakie zabawki wybierać w pierwszym roku życia maluszka.

Co na start?

Nadmiar różnorodnych bodźców pobudza i wprawia niemowlaka w przesadne pobudzenia a nawet niepokój, co kończy się atakami płaczu. Zamiast grających i świecących urządzeń postaw na zabawki ciche, niezakłócające monotonii – maluchowi do stymulacji słuchu w zupełności wystarczą odgłosy otoczenia. Na tym etapie zdecydowanie woli on spokój.

Jako że w pierwszych miesiącach życia dziecko przebywa głównie w łóżeczku oraz nie jest w stanie chwytać i faktycznie bawić się akcesoriami, jedyne co możemy skutecznie stymulować to zmysł wzroku. Pamiętajmy, że noworodki widzą bardzo słabo – rezygnujmy z pastelowych kolorów na rzecz kontrastujących barw, a nawet czerni i bieli. W roli kolorowego stymulatora dobrze sprawdzają się ochraniacze na szczebelki, przywieszone nad łóżeczkiem karuzele i książeczki kontrastowe. W miarę upływających tygodni obserwuj reakcje dziecka na na elementy otoczenia i na takiej podstawie podsuwaj nowe zabawki.

Rośnij i dotykaj!

Od trzeciego miesiąca życia dziecko chwyta przedmioty i chętnie wkłada je do buzi. Już wtedy może zacząć się nieprzyjemne ząbkowanie. By ulżyć dziecku nie zwlekaj z zakupem gryzaka, wykonanego z naturalnych materiałów, lekkiego i łatwego do utrzymania w czystości. 

Na tym etapie warto zwrócić uwagę na szeroki wybór zabawek sensorycznych – pomagających maluchom poznawać świat za pomocą zmysłów bez ryzyka przestymulowania. Pociechę z pewnością zainteresują grzechotki – zapewniają intensywne doznania i pomagają wprawiać się w używaniu rączek. Praktykowanie chwytania możemy wspomagać także matami edukacyjnymi, piankowymi gniotkami i spiralami z wiszącymi, zachęcającymi do łapania elementami. 

W rozwoju zmysłu dotyku pomogą metkowce zwane także szmatkami sensorycznymi  – są to zabawki wykonane z materiałów o zróżnicowanych fakturach. Zwykle przybierają formę kwadratu obwieszonego właśnie metkami – każda jest z innej tkaniny. Zapewniamy, że jest to pomysł genialny w swej prostocie!

By zwiększyć poziom komfortu i poczucia bezpieczeństwa maluszka, rozważ zakup misia-szumisia – przytulanki wydającej dźwięki analogiczne do tych słyszanych w łonie matki. Pomogą Twojemu maluszkowi zasnąć spokojnie przespać noc. Bądźmy szczerzy, który rodzic nie marzy o układzie ,,wszyscy śpimy do rana”?

Ruch to zdrowie!

Od szóstego miesiąca życia przychodzi czas na zabawki interaktywne, których mnogość na rynku przyprawia o zawrót głowy. Dziecko jest coraz bardziej ruchliwe, postaw więc na zabawki które ,,uciekają” zachęcając malucha do podążania za nimi. Sprawdzi się także klasyczna, miękka piłeczka do wspólnej zabawy na dywanie. Wiele zabawek interaktywnych ma za zadanie również stymulowanie słuchu – upewnij się, czy melodia nie będzie za głośna. Dopuszczalna norma to maksymalnie 85 decybeli.

Wciąż trwa fascynacja różnorodnością faktur – dziecko chce wszystkiego dotykać, przekładać i doświadczać. Nie zwlekaj z zabezpieczeniem krawędzi mebli, by nic nie zakłóciło eksperymentów spragnionego wrażeń malucha. Po intensywnej zabawie czas na odpoczynek, a tutaj przyda się uspokajające towarzystwo przytulanki – klasycznej lub wspomnianego już szumisia. Popularnym uspokajaczem wspomagającym zasypianie są również urządzenia wyświetlające nad łóżkiem dziecka urocze obrazki

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Żadnemu rodzicowi nie trzeba mówić, że bezpieczeństwo przoduje przed wszystkimi innymi walorami zabawek. Żeby uniknąć przykrych sytuacji, zawsze stawiaj na sprawdzonych producentów, przedstawiających certyfikaty i dogłębnie znających swoje produkty. Kupowanie na zasadzie ,,bo małemu się spodoba”, bez weryfikacji, nie jest dobrym pomysłem biorąc pod uwagę jak tanio można wyprodukować dobrze wyglądające akcesoria.

Każda zabawka musi być zgodna z ,,zabawkową dyrektywą” Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/48/WE. Druga nieodłączna norma to PN-EN 71-1, która określa jak należy przebadać zabawki przed wprowadzeniem ich do obiegu.

Poza zwróceniem uwagi na atesty dokładnie obejrzyj zabawkę. Zrezygnuj z takich zawierających małe elementy, części które mogą łatwo odpaść, a szczególnie z akcesoriów o podejrzanym zapachu – to sugeruje obecność toksycznych substancji!

Wybierając zabawkę dla niemowlaka stawiaj na jakość i bezpieczeństwo. Pamiętaj, że maluszek nie potrzebuje w pierwszych miesiącach życia szczególnie urozmaiconych rozrywek! Dla nowo narodzonego człowieka świat sam w sobie jest ogromną, grającą i świecącą zabawką – z nią najlepiej zapoznać się przy użyciu rączek i oczu.