Scholaris

Szkolenia, Psychologia, Języki Obce

Poradniki

Latawce – co warto o nich wiedzieć i jak się nimi bawić?

Latawce – co warto o nich wiedzieć i jak się nimi bawić?

Latawiec kojarzy się nam przede wszystkim z dzieciństwem. Niestety, coraz częściej zapomina się o tej formie zabawy, gdyż uznaje się, że sprzęt ten nie jest już tak modny jak kiedyś. Co, gdyby jednak przekonać nasze pociechy do spróbowania i puszczenia sobie takiego latawca? Koszty urządzenia wcale nie są duże, a być może maluch zainteresowałby zabawką również swoich kolegów czy koleżanki.

Poniżej przedstawione zostanie kilka porad w kwestii doboru latawca oraz instrukcja, jak się nimi bawić. Dla osób starszych może to być logiczne i intuicyjne, jednak pamiętajmy, że młodsze osoby nie do końca mogą to wiedzieć.  

Rodzaje latawców – jak dobrać odpowiedni? 

Latawce dla dzieci dobieramy głównie na podstawie ich wieku. Istnieją nawet pewne przedziały, dzięki którym łatwiej jest wybrać typ latawca. Pierwszym z nich jest przedział wiekowy dziecka od trzeciego do siódmego roku życia. Latawce w tym zakresie powinny być najprostsze i łatwo kontrolowane niezależnie od nasilenia wiatru. Wyróżnia się tutaj głównie latawce płaskie i półpłaskie bezogonowe i posiadające tylko jedną linkę. W tym wieku dla dziecka liczy się tylko dobra zabawa, a nie umiejętność perfekcyjnego sterowania.  

Z czasem jednak, latawiec taki przestanie wystarczać naszemu maluchowi. W takim wypadku możemy przejść do zakresu 8-10 lat. Dla dzieci, które są już sprawniejsze ruchowo i mądrzejsze warto zakupić latawiec akrobatyczny. Charakteryzuje go poważniejszy, sportowy wygląd oraz konieczność nauki odpowiedniego sterowania. Posiada on już dwie linki i potrzebuje większej precyzji w zależności od wiejącego wiatru. 

Ostatnim rodzajem, przeznaczonym już zarówno dla dzieci, jak i dorosłych są latawce komorowe. Cechuje je wielkość oraz brak stelaża, przez co sterowanie nimi jest najtrudniejsze.  

latawce

Jak sterować latawcem – instrukcja 

Warto zacząć od informacji, że do dobrego puszczania latawców konieczny jest odpowiedni, stały wiatr. Oznacza to, że wiatr powinien mieć cały czas jeden kierunek oraz określoną prędkość i wiać cały czas. Potrzebne jest również odpowiednie miejsce do uprawiania tej czynności. Brak drzew, zabudowań czy słupów energetycznych to konieczność.  

Początkowo, kładziemy latawiec na ziemi, rozwijamy linki, a następnie biegniemy trzymając za uchwyty, aż do momentu, w którym latawiec się uniesie. Na późniejszym etapie rolę przejmuje wiatr oraz nasze umiejętności. Sterowanie odbywa się za pomocą linek, którymi ciągnąc, skręcamy latawcem w prawo lub lewo.  

Latawce do samodzielnego składania 

Bardzo dobrą inicjatywą jest zakup składanego indywidualnie latawca. Określony model latawca sprzedawany jest nam w częściach, a naszym zadaniem jest samodzielnie go złożyć, by następnie móc świetnie się bawić. Sprzęty takie z reguły posiadają drewniane konstrukcje, a ich typy to skrzynkowe oraz płaskie. 

Wyposażone są w różnorakie wzory i posiadają możliwość mocowania jednej lub dwóch linek w zależności od umiejętności naszych i naszych pociech. Latawce te tworzone są głównie z tkaniny, co jest formą najprostszą do użytkowania, przeznaczoną w stu procentach dla osób niedoświadczonych.