Scholaris

Szkolenia, Psychologia, Języki Obce

Nauka

Jak prowadzić lekcje online? Proste pytanie, a jakże trudna odpowiedź. Przydatne rady dla nauczycieli

Jak prowadzić lekcje online? Proste pytanie, a jakże trudna odpowiedź. Przydatne rady dla nauczycieli

Aktualnie w szkole lekcje jeszcze się nie dobywają, powoli ma się to zmieniać, ale nadal nie do końca wiadomo, jak zostanie to zorganizowane. Nauczyciele w tym czasie mają prowadzić lekcje online, a jak wiadomo nie jest to łatwe, nie tylko dlatego, że uczniowie niechętnie w nich uczestniczą, ale i brak doświadczenia w prowadzeniu tego typu zajęć może dawać we znaki. Dlatego też w dzisiejszym poradniku postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jak te lekcje prowadzić? Oto naszym zdaniem przydatne rady dla nauczycieli.

Odpowiedni sprzęt to podstawa

Zapewne większość nauczycieli nie ucieszy się, że ma zainwestować swoje pieniądze w sprzęt. Ale trzeba zdawać sobie sprawę, że inni pracownicy też poniekąd zostali do tego zmuszeni i jeżeli pracują w tzw. systemie home office, to przecież nie zabierają komputerów z pracy, lecz korzystają ze swoich i pracodawca nie pyta czy mają dany program, tylko wymaga efektów. Dlatego też i nauczyciele powinni ten fakt zaakceptować. Jasne, że tak nie powinno być, ale jest i nie ma co liczyć, że znajdą się środki by wszystkim dobre sprzęty zakupić. Zatem, aby w ogóle myśleć o prowadzeniu zajęć trzeba posiadać dobrą kamerkę oraz mikrofon. Czasami te w notebooku nie zachwycają jakością i funkcjonalnością, dlatego też przydadzą się małe zakupy właśnie takiego sprzętu. Tutaj musimy jeszcze wspomnieć o łączu internetowym, a więc im szybszy Internet, tym mniej problemów.

Sposób nauczania ma znaczenie

Skoro o sprzęcie już wspomnieliśmy, to czas także pomyśleć o odpowiednim przygotowaniu się do lekcji. Tutaj przede wszystkim powinniście wybrać, jaką formę preferujecie. Oczywiście musicie wziąć pod uwagę wiek uczniów, ale i to jak najlepiej się im uczyć, a więc teraz wyjdzie czy znacie swoją klasę na tyle dobrze, aby dobrać do niej właściwy sposób nauczania. Macie do wyboru oczywiście lekcje w formie wykładów, możecie także przesyłać dodatkowo dzieciom pomoce naukowe, które mają czytać na waszych lekcjach online. Nauczanie zdalne jest trudne i nie ma co tego ukrywać, ale również odpowiednio prowadzone może przynieść profity i to duże. Jeżeli niewielu uczniów uczestniczy w zajęciach, to ciekawą formą jest nauka i ćwiczenie w jednym, czyli zadajecie pytania poszczególnym uczniom, a następnie analizujecie z pozostałymi odpowiedzi. Im dzieci młodsze, tym może się okazać, że jest trudniej i to z kilku powodów. Otóż dzieciom trudno wysiedzieć tyle przed komputerem bądź też dlatego, że niektórzy rodzice nie pozwalają swoim pociechą na korzystanie z laptopa aż do ukończenia nawet 10 roku życia i taki stan rzeczy także trzeba zaakceptować.

Weryfikacja wiedzy – czyli dlaczego dzieci powinny uczestniczyć w zajęciach online?

Na lekcji wiedzę danego ucznia można bardzo łatwo zweryfikować, ale podczas nauczania zdalnego jest to trudne bądź wydaje się niemożliwe. Ale jest na to sposób, z którego powinni korzystać wszyscy nauczyciele. A więc po przeprowadzonej lekcji należy wysyłać dzieciom zadania domowe, które powinny rozwiązać na podstawie, tego czego ich uczyliście i materiałów, które przesłaliście. W ten sposób zachęcicie uczniów do nauki, choć bądźmy szczerzy nie będzie to łatwe, szczególnie, że młodzi ludzie urządzają sobie koronoferie.

List do rodziców

Jak wiadomo, aby móc weryfikować wiedzę, ważne, aby uczniowie uczestniczyli regularnie w zajęciach. A do tego ich trudno namówić, dlatego też warto skontaktować się z ich rodzicami, aby przypomnieć im o godzinach lekcyjnych ich dzieci. Czasami opiekunowie nie zdają sobie sprawy, że ich dzieci nie uczestniczą w zajęciach online, szczególe że siedzą w swoich pokojach i korzystają z komputera. Warto więc wysłać e-maila do wszystkich rodziców, aby przedstawić im plan zajęć uczniów i tematy, które będą realizowane, w ten prosty sposób frekwencja na zajęciach powinna zdecydowanie się zwiększyć.

Duży wpływ na to czy dzieci będą uczestniczyć w zajęciach online mają rodzice, ale i nauczyciele. Ci drudzy powinni nie tylko tego wymagać, ale jednocześnie pamiętać, że lekcje muszą być normalnie realizowane, nawet jeżeli warunki są, powiedzmy szczerze, odbiegające od normy.