Scholaris

Szkolenia, Psychologia, Języki Obce

Nauka

5 powodów dla dlaczego warto czytać książki?

5 powodów dla dlaczego warto czytać książki?

„Książka to nuuuda”, „Nie będę czytać, choćby mi za to płacili!” „Ja tam wolę pograć na kompie niż zanudzać z książką..” – To najpopularniejsze hasła, które możemy usłyszeć od dzieci, nastolatków, a także od wielu dorosłych. Czy jednak naprawdę książka jest tak zła? Poniżej przedstawiam 5 powodów, dla których warto sięgać choćby po cieniutką książeczkę.

1. Wzbogacony zasób słownictwa.

Im więcej czytamy, tym więcej poznajemy i zapamiętujemy nowych słów. Wpływa to na sposób naszego wyrażania się, poprawiamy płynność i bogactwo wypowiedzi zarówno słownych jak i pisanych. Jest to doceniane nie tylko w życiu szkolnym (+10 do ortografii), ale i punktuje w późniejszej karierze zawodowej.

2. Pamięć wyćwiczona-pamięć wzmocniona.

Czytając po książkę, pobudzamy wyobraźnię. W naszym mózgu pojawiają się nowe obrazy, a przez to łączymy nowe fakty z tym co już wcześniej przyswoiliśmy. Tak jak ćwiczenia fizyczne wzmacniają nasze mięśnie, tak czytanie wzmacnia naszą pamięć. Dlatego właśnie czytając utrzymujemy nasz mózg w lepszej kondycji, niż w przypadku wielogodzinnego ślęczenia przed ekranem telewizora lub komputera.

3. Nowa wiedza z dziedzin wszelakich.

Skąd czerpać wiedzę jak nie z książek? W dzisiejszych czasach mamy dostęp nie tylko do literatury współczesnej, ale i do pozycji wydanych nawet w dawnych epokach. Jeśli więc pragniesz poznać historię, sztukę i kulturę śmiało sięgaj po książki!

4. Książka to świetna rozrywka.

Pochłaniając książki przenosimy się do innej rzeczywistości. Poznajemy losy bohaterów przeżywając ich perypetię niekiedy z zapartym tchem. Książka dostarcza nam nie tylko rozrywki i kolejnej dawki emocji, wzbudza w nas również poczucie empatii.

5. Kreatywne myślenie.

Sięgając po niektóre pozycje, możesz pogłębić zdolność kreatywnego myślenia. Kiedy w rzeczywistym świecie stajesz w obliczu trudnego wyzwania, pomyśl jak zachował się w podobnym położeniu bohater przeczytanej książki, kto wie kiedy wiedza teoretyczna okaże się przydatna.
To tylko kilka z bardzo wielu powodów dla których książki powinny zagościć w naszych domach i zajmować istotne miejsce w naszym życiu. Zachęcam całym sercem do czytania wszystkich, młodych i starych!

Konkretne tematy książek mogą działać na nas motywująco. Dowiedz się czym jest motywacja?