Scholaris

Szkolenia, Psychologia, Języki Obce

Nauka

Recenzja filmu

Recenzja filmu

W dzisiejszych czasach kino jest niezwykle popularną formą rozrywki. Na całym świecie miliony ludzi codziennie oglądają taki, a nie inny seans. Wybór filmów jest dzisiaj tak duży, że czasami trudno się zdecydować na konkretny gatunek. W takiej sytuacji warto sięgnąć po recenzję filmu, która w pewien sposób może zachęcić lub zniechęcić odbiorcę do obejrzenia danego dzieła.

Czym jest recenzja filmu?

Recenzja filmu to nic innego jak krytyczny tekst, który w rzetelny i obiektywny sposób przedstawia ogólną ocenę danego dzieła. Niezwykle ważne jest, aby recenzja filmu była napisana przez recenzenta, który ma jakąś wiedzę w tym temacie. Opinia na temat filmu musi być bowiem w odpowiedni sposób uargumentowana oraz zawierająca podstawowe informację na temat prezentowanego utworu filmowego.

Jak napisać recenzję filmu?

Recenzentem filmowym może zostać praktycznie każda osoba znająca w bardzo dobrym stopniu język, którym się posługuje, gdyż stanowi on kluczowe narzędzie w stworzeniu tego rodzaju tekstu. Sama znajomość języka jednak nie wystarczy. Przed napisaniem recenzji warto się bowiem dowiedzieć o podstawowych zasadach, którymi należy się kierować pisząc tego rodzaju tekst. Dobra recenzja filmowa powinna przede wszystkim zostać w odpowiedni sposób podzielona, na wstęp, rozwinięcie oraz zakończenie. We wstępie należy zawrzeć podstawowe informacje o utworze filmowym, takie jak tytuł, kraj produkcji, gatunek, język, a także reżysera filmu. W rozwinięciu w czasie teraźniejszym należy natomiast pokrótce opisać fabułę filmu, bez podawania jednak zbyt wielu szczegółów. Można w tym miejscu zawrzeć także swoją opinię na temat samego filmu, zaopiniować bohaterów, zdjęcia, dźwięk, a także język zastosowany w filmie. Należy jednak pamiętać o odpowiednim uargumentowaniu swoich spostrzeżeń. Zakończenie natomiast to podsumowanie swojej opinii oraz przedstawienie swojego zdania na temat tego czy warto dane dzieło obejrzeć, jak również dla jakiej widowni jest ono dedykowane.

Jak napisać dobrą recenzję filmową?

Odpowiedź na pytanie jak napisać recenzję filmu to jedno, warto jednak także zastanowić się nad tym jak zrobić to dobrze. Pierwszym krokiem do sukcesu w recenzowaniu filmów jest z pewnością odpowiednie przemyślenie kompozycji całego tekstu, jak również ustalenie odbiorcy tejże recenzji. Na tym etapie warto się zastanowić gdzie napisana recenzja zostanie umieszczona. Zidentyfikowanie własnego odbiorcy to klucz do sukcesu w niemal każdym tekście literackim. Kolejnym krokiem do sukcesu jest dbałość o język oraz kilkukrotne sprawdzenie własnego tekstu. Recenzując dzieło filmowe należy unikać mocnych opinii na jakiś temat, które nie są poparte odpowiednimi argumentami. Każda subiektywna ocena zawarta w recenzji powinna być w odpowiedni sposób przedstawiona i uargumentowana. Ponadto przed napisaniem recenzji należy w pełni poznać dzieło filmowe, które się opisuje, dokładnie i wnikliwie oglądając cały film. Nie bez znaczenia jest także dobry i chwytliwy tytuł, jak również stosowanie niestandardowego słownictwa.