Scholaris

Szkolenia, Psychologia, Języki Obce

Nauka

Kursy biurowe online – idealna opcja dla początkujących

Kursy biurowe online – idealna opcja dla początkujących

Kursy biurowe online dają duże możliwości rozwoju. Mogą z nich korzystać osoby w różnym wieku, najlepiej z minimum średnim wykształceniem, które szukają swojego miejsca na rynku pracy, chcą się przebranżowić lub awansować. Kończąc dobry zdalny kurs, można pracować na stanowisku sekretarki, asystentki, pracownika obsługi klienta, specjalisty ds. administracji i wielu innych. Praca czeka w urzędach, małych i dużych firmach. Na co zwrócić uwagę, wybierająckurs dla pracowników biurowych? Czy każdy sprawdzi się na tym stanowisku?

Kursy biurowe online – kto może z nich korzystać?

Zdalne kursy biurowe cieszą się bardzo dużą popularnością. Praca w biurze jest marzeniem wielu osób, a nie wszyscy mają odpowiednie kwalifikacje. Odpowiednie umiejętności można zdobyć podczas nauki w szkołach średnich o profilu administracyjnym lub ekonomicznym, a także w czasie studiów na uczelniach wyższych. Ale brak wykształcenie profilowego nie jest problemem. Potrzebne kwalifikacje można zdobyć na wartościowych zdalnych kursach, które uczą zarówno teorii, jak i praktyki. Ze szkoleń online mogą korzystać zarówno osoby młode, jak i starsze, które chcą zmienić zawód. To doskonała opcja dla absolwentów liceów ogólnokształcących, którzy dzięki kursom mogą uatrakcyjnić CV i wzmocnić swoją konkurencyjność na rynku pracy. Kurs wpisany w CV na pewno pomoże wyróżnić się pośród innych kandydatów, zrekompensuje brak doświadczenia.

Pracodawcy cenią młode osoby, które pogłębiają swoją wiedzę i robią wszystko, aby podnieść swoje kwalifikacje. Kursy biurowe online to również dobry wybór dla osób, które pracują, ale chcą się przekwalifikować lub starają się o awans. Dzięki temu, że odbywają się zdalnie, nie kolidują z pracą, można bez problemu dopasować je do swojego grafiku. Kolejną grupą osób, która może skorzystać zkursów online,są osoby bezrobotne. Obecnie na niektóre zawody nie ma popytu, dlatego są osoby, które nie mogą znaleźć zatrudnienia. Pracownicy biurowi są nieustannie poszukiwani, dlatego kończąc kurs, można znaleźć pracę i wyjść z bezrobocia. Wybierając zdalny kurs dla pracowników biurowych, warto zastanowić się nad swoimi predyspozycjami, bo praca w biurze nie jest łatwa, sprawdzą się w niej osoby o określonych cechach charakteru (o kursach online dla pracowników biurowych szerzej m.in. tutaj: https://szkoleniaikursyonline.pl/szkolenia-biurowe-online-z-certyfikatem/).

Pracownik biurowy – jakie cechy są wymagane?

Praca w biurze jest wymagająca, nie ma w niej czasu na nudę czy bylejakość. Pracownicy biurowi pracują z innymi ludźmi, mają ciągły kontakt z dokumentami i przepisami, muszą być na bieżąco z aktualnymi rozporządzeniami. Niestety, w tej pracy nie sprawdzą się osoby niedokładne, które robią wszystko w pośpiechu, bez analizy. Nie jest to również zawód dla tych, którzy lubą się przemieszczać, być w ruchu. Pracownicy biurowi często 8 godzin spędzają przy biurku, w pozycji siedzącej. Aby sprawdzić się w tej pracy trzeba mieć określone predyspozycje. Główne z nich to

 • Dokładność – pracownicy biurowi mają nieustanny kontakt z różnymi dokumentami i pismami. Muszą jest tworzyć, analizować, wysyłać do odpowiednich instytucji. To wymaga dużej dokładności, ponieważ błędy mogą skutkować poważnymi kłopotami, również karami finansowymi.
 • Odporność na stres – praca w biurze może powodować duże obciążenie psychiczne. Często zdarza się, że trzeba zrobić kilka rzeczy jednocześnie, wysłać ważnego maila, zorganizować delegacje oraz stworzyć pilny raport dla szefa. W takiej sytuacji trudno o spokój, jednak pracownik biurowy nie może się załamać. Stres musi działać na niego mobilizująco, musi zachęcać do działania.
 • Dobre zdolności interpersonalne – biuro to nie tylko dokumenty, ale również inni ludzie. Szefostwo, współpracownicy, klienci – to z nimi musi się zmierzyć każdy, kto pracuje w biurze. Do tego potrzebna jest dobra komunikatywność, umiejętność prowadzenia rozmów, przekazywania informacji, słuchania.
 • Umiejętność pracy w zespole – pracownicy biurowi zazwyczaj pracują z innymi ludźmi, są częścią zespołu, dlatego muszą chętnie dyskutować, dzielić się argumentami, dążyć do porozumienia.
 • Umiejętność organizacji pracy własnej – najczęściej pracownicy biurowi pracują bez nadzoru, mają zakres pracy, którą wykonać. To w ich gestii leży ustalanie priorytetów i oddzielanie zadań, które można wykonać nieco później. Tej umiejętności można nauczyć się nakursach biurowych online (np. na takim szkoleniu: https://spd2.pl/course/szkolenie-pracownik-administracyjno-biurowy-kurs-online-z-zaswiadczeniem-men/)
 • Terminowość – praca w biurze, urzędzie czy sekretariacie wymaga pilnowania określonych terminów. Należy w określanym czasie wysłać raport, rozliczyć się kontrahentami, dostarczyć dokumenty do księgowej. To bardzo ważne, ponieważ błędy czy zaniedbania mogą zakończyć się karami finansowymi.
 • Chęć rozwoju – ustawy i rozporządzenia nieustannie się zmieniają. Każdy, kto pracuje w biurze, musi być z nimi na bieżąco. Ważna jest znajomość np. RODO, która pozwala umiejętnie przetwarzać dane osobowe. Ustawę można poznać m.in. na zdalnych kursach z RODO.

W pracy niezbędna jest znajomość urządzeń biurowych, tj. fax, skaner czy niszczarka do dokumentów. Każdy pracownik biurowy musi znać programy komputerowe, np. Word, Excel, które umożliwiają tworzenie dokumentów czy raportów. Przyda się również znajomość języka obcego oraz znajomość branży, która zajmuje się dana firma.

Czego można nauczyć się na kursach biurowych online?

Kursy biurowe online pozwalają nabyć umiejętności, potrzebne do pracy w sekretariacie, recepcji, urzędzie, czy punkcie obsługi klienta. Główne tematy, jakie są poruszane to:

 • nauka koordynacji pracy biura,
 • przegotowywanie raportów i sporządzanie oficjalnych pism biurowych,
 • prowadzenie odpowiedniej dokumentacji prawnej i administracyjnej,
 • prawidłowy obiegi dokumentów między poszczególnymi działami firmy,
 • nowoczesne zasady archiwizowania dokumentów,
 • utrzymywanie kontaktów z klientami zewnętrznymi i wewnętrznymi,
 • obsługa korespondencji przychodzącej i wychodzącej,
 • organizowanie spotkań biznesowych i wyjazdów służbowych,
 • współpraca z urzędami, tj. ZUS, US, Urzędy Miasta,
 • cechy idealnego pracownika biurowego,
 • profesjonalne prowadzenie rozmów telefonicznych,
 • podstawowe aspekty prawne.

Wartościowe kursy biurowe online dają ogromne perspektywy i możliwość zdobycia ciekawej, atrakcyjne pracy. Warto jednak wybierać kursy prowadzone przez doświadczone placówki, które gwarantują zajęcia na wysokim poziomie oraz możliwość otrzymania certyfikatu. Taki kurs jest świetną inwestycją w siebie, na pewno szybko się zwróci.