Scholaris

Szkolenia, Psychologia, Języki Obce

NaukaPsychologia

Ergonomia – co to jest ergonomia?

Ergonomia – co to jest ergonomia?

Ergonomia jest jedną z najważniejszych dziedzin, która wywiera znaczny wpływ na stanowisko pracy. Dzięki ergonomii jesteśmy w stanie zapewnić jak najbardziej dogodne oraz zdrowe warunki pracy. Jest to dziedzina, która może znacznie poprawić efektywność pracy danej jednostki oraz znacznie poprawić komfort w miejscu pracy. Na co dzień możemy doświadczyć cudów ergonomii, które zdecydowanie poprawiają nasz komfort życia.

Co to jest ergonomia

Co to jest ergonomia?

Ergonomia jest to dziedzina nauki zajmująca się zapewnieniem odpowiednich warunków dla ludzi poprzez tworzenie jak najbardziej dostosowanych dla nich rozwiązań. Na co dzień spotykamy się z wynikami ergonomii, czy to jadąc w tramwaju i siedząc na wygodnych siedzeniach dostosowanych do naszych predyspozycji, czy siedząc w kinie, lub restauracji. Wszędzie gdzie mamy do czynienia ze przedmiotami stworzonymi dla ludzi. Głównym założeniem ergonomii jest dostosowanie wszystkich rozwiązań do potrzeb i wygody człowieka w sposób odpowiedni do jego warunków fizycznych i psychicznych. Należy również wspomnieć, że jest to dziedzina, która obecnie przechodzi przełomowy okres rozwoju. W dzisiejszych czasach każda firma zajmująca się jakąkolwiek produkcją zasobów dla ludzi konkuruję z innymi przedsiębiorstwami o spełnienie jak najlepszych warunków ergonomicznych dla ich produktów.

Rodzaje ergonomii

Ergonomie dzielimy na dwa główne rodzaje i są nimi: ergonomia korekcyjna i koncepcyjna. Oba te rodzaje ergonomii są ze sobą współdziałające i działają bardziej na zasadzie uzupełnienia niż konkurencji. Ergonomia koncepcyjna, to pierwszy etap przygotowawczy, gdzie planowane są wszystkie elementy zgodnie z założeniami. W tym rodzaju ergonomii każdy wytworzony produkt przechodzi testy, które mają zweryfikować, czy dany produkt spełnia główne cele ergonomii. Głównym celem jest oczywiście stworzenie takiego produktu jaki będzie najbardziej przyjazny dla człowiek i środowiska. Natomiast ergonomia korekcyjna ma na celu usprawnić, bądź całkowicie zmodyfikować istniejący już produkt. Stosowanie ergonomii korekcyjnej najczęściej jest stosowane w przypadku, gdy pojawiły się jakieś nowe rozwiązania w tej dziedzinie, lub produkt przestał spełniać swoją ergonomiczność.

rodzaje ergonomii

Cele ergonomii

Głównymi celami jakie obrała sobie na priorytet dziedzina ergonomii jest zapewnienie poprawy jakości życia dla ludzi. Takie cele składają się z kilku istotnych zadań jakie muszą spełniać produkty chcące zyskać miano ergonomicznych. Najważniejszym zadaniem dla ergonomii jest tworzenie wszystkich produktów z myślą o człowieku i środowiska. Typowy produkt oparty o założenia ergonomii powinien spełniać odpowiednie warunki. A są, to:

  • wygodny
  • łatwy w użyciu
  • bezpieczny dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego
  • niezagrażający środowisku

Oczywiście wyżej wymienione zadanie są tylko jednymi z kilku, które opierają się o główne zadania ergonomii. Istnieje ich o wiele więcej, aczkolwiek tak wygląda zbiór najważniejszych.

Ergonomia – krótkie podsumowanie

Jesteśmy na co dzień otoczeni z każdej strony cudnymi wynalazkami z dziedziny ergonomii. Jednak należy wziąć pod uwagę fakt jak ciężko jest dostosować jeden produkt dla wszystkich. Mimo wszelkich starań dziedzina ergonomii prawdopodobnie nigdy nie będzie w stanie stworzyć idealnego wyrobu dla każdego. Ludzie są tak różnorodni pod każdym względem, że bardzo trudno jest uwzględnić każdy aspekt przy projektowaniu.